TÝDEN KNIHOVEN (2.-8.10.2017)

V KNIHOVNĚ SLAVÍME

Letos již 21. ročník celostátní akce TÝDEN KNIHOVEN.

tydenknihoven_2017_plakat

Nejen v Týdnu knihoven, který letos připadá na 2.-8. října,  můžete „ochutnávat z našeho jídelníčku“…

 

ČVANČAROVY DENÍKY

Ve středu 4. října v 18:30 hod.  přivítáme ve studovně naší knihovny pány Petra Ence a Jakuba Potměšila, kteří nás seznámí se svoji knihou vydanou v minulém roce. Reportáže, či snad lépe soupis vzpomínek Jaroslava Čvančara, představuje nesmírně cenné svědectví o jednom z klíčových období moderních národních dějin. V knize čtenář najde přesně to, co si Jaroslav Čvančar zapsal a v roce 1957 shrnul do několika sešitů, ať už se jedná o informace z našeho pohledu pozitivní nebo negativní. Vstupné je dobrovolné.

NOVINKY V KNIHOVNĚ

            prodloužení výpůjční doby v dětském oddělení – od října 2017 bude otevřeno dětské oddělení i ve čtvrtek  od 12:00 do 16:00 hodin. Prozatím bude tato výpůjční doba fungovat ve zkušebním provozu do konce roku 2017, poté bude vyhodnocena návštěvnost dětského oddělení v tomto čase a rozhodne se o možnosti trvalého navýšení výpůjční doby.

DONÁŠKOVÁ SLUŽBA  – novým projektem knihovny je DDD neboli 3D (Donáška Do Domu). Tato služba je určena osobám se specifickými potřebami (handicapovaní, imobilní, dlouhodobě nemocní). Možnost výběru knih, časopisů a audioknih (max. 5 dokumentů) prostřednictvím katalogu nebo dle doporučení knihovníka. Výpůjční doba je 1 měsíc. Dny určené pro donášku jsou pondělí a čtvrtek dopoledne – lze dohodnout s knihovníkem. Služba je poskytována ZDARMA.

NOVÉ CIZOJAZYČNÉ ČASOPISY – odebíráme pro Vás, a na Vaše přání, nové cizojazyčné časopisy. Prvním z nich je anglická verze oblíbeného „National Geographic“ a druhým „Esemble“ časopis pro výuku francouzštiny a na pobočce ve Staré Boleslavi časopis „KID“ pro podporu výuky angličtiny.

 

DĚTI NEPŘIJDOU ZKRÁTKA

V Týdnu knihoven jsme pro naše dětské čtenáře připravili besedu se spisovatelkou Markou Míkovou. V pátek 6. října přijede zpestřit školní výuku dětem z místní ZŠ. Marku Míkovou mohou děti znát i z její největší filmové role princezny Růženky v pohádce Václava Vorlíčka Jak se budí princezny.

ČTENÁŘSKÁ AMNESTIE

Knihovna Eduarda Petišky vyhlašuje i v roce 2017 (od 3. do 7. 10.) oblíbenou Čtenářskou amnestii (odpuštění poplatků za pozdní vrácení knih). V tomto týdnu můžete vrátit Vámi „dlouho“ vypůjčené knihy bez sankcí za pozdní vrácení knih. Čtenářská amnestie se netýká knih zapůjčených prostřednictvím MVS – knih, zapůjčených pro Vás z jiných knihoven v ČR.

Říjnové menu pokračuje ještě zákuskem…

JAPONSKO

Ve středu 25. října v 18:30 hod. Vás rádi pozveme na cestovatelskou besedu s promítáním Jiřího a Aleny MÁROVÝCH. Společně navštívíme JAPONSKO. Pestrá projekce Vás zavede do Země vycházejícího slunce. Nahlédnete přímo do života japonské rodiny a poznáte úžasnou pestrost tajuplné země. Společně navštívíme tajemné chrámy, překrásné zahrady, neklidné sopečné oblasti i nespoutané vodopády. Projedeme se rychlodráhou šinkanzen, budeme obdivovat mohutné zápasníky sumó i křehké gejši. Ochutnáme exotické jídlo i neobyčejné zvyky v typických japonských restauracích a lázních, ve kterých se koupají dokonce i opice. Jiří Mára je autorem devíti cestopisných knih a dokumentárních filmů, které si můžete na besedě zakoupit za zvýhodněné ceny.

Cestovatelský život celé rodiny by se také mohl jmenovat „Příběh o splnění životního snu“  Jirky Máry, jejich syna. Společně dokázali, že těžkou nemocí a invalidním vozíkem život nekončí. Bohužel, Jirka svůj životní boj v minulém roce prohrál, ale jeho rodina nese jeho odkaz dále. Vstupné 30,-Kč.