Virtuální univerzita třetího věku

PROJEKT „VIRTUÁLNÍ UNIVERZITA TŘETÍHO VĚKU“

images-1

OBECNÉ INFORMACE a PRŮBĚH STUDIA – Důležité, pozorně čtěte !!!   MOMENTÁLNĚ NEPŘIJÍMÁME NOVÉ STUDENTY – PLNĚ OBSAZENO !!!

AKTUALITY: 

Dne 18. 5. 2023 se 7 studentů VU3V z našeho konzultačního střediska zúčastnilo slavnostní promoce v aule ČZU v Praze – Suchdole.
Za fotografie a videodokumentaci patří dík Aleši Polidorovi.

Fotografie z promoce si můžete prohlédnout ZDE , odkaz na videozáznam je přímo TADY.

 

Zde naleznete vždy aktuální informace pro stávající studenty:

Zimní semestr 2023/2024 probíhá od října do prosince 2023 – přednášky vždy v pondělí (Každodenní život v barokních Čechách a na Moravě od 9.00 hodin a Habsburkové bez trůnu od 11.00 hodin):
2. října, 16. října, 30. října, 13. listopadu, 27. listopadu a 11. prosince 2023.

Tento semestr studujeme:

Každodenní život v barokních Čechách a na Moravě 

zivot-v-baroku

Přednáší: prof. PhDr. Jaroslav Čechura, DrSc.

Když se díváme na dějiny určité doby, vždy jakoby podvědomě začínáme u vladařů – králů, císařů či v moderní době prezidentů. Ale české dějiny neměly jen Karla IV., Jana Žižku či Valdštejna. Žily tam generace jakoby „zapomenutých“ prostých lidí, mužů a žen. Ti přece museli mít také své dějiny, své životní příběhy. Pokud archivy nabídnou dostatek dokumentů, můžeme je studovat se stejným zájmem a úspěchem jako korunované hlavy. A tak tento kurz sleduje každodennost těchto lidí, kteří žili před staletími na českém venkově, a nabízí témata, jež osvětlují život našich předků v celé šíři. Sem patří také kriminalita, sex, životní běh prosté ženy, ale pro severní Moravu také čarodějnické procesy či osobnost s nimi těsně spjatá – H. F. Boblig. Tato témata prozrazují, že venkovský život nebyl jen o práci, robotě, ale bylo tam mnoho zajímavých příběhů někdejších živých lidí, jejichž osudy mohou přinést jiný pohled na naši minulost. A toto poznání představuje hlavní smysl celého cyklu přednášek.

 

  1. Sex v době temna
  2. Obyčejný život v baroku (život bez lesku barokní nádhery)
  3. Kriminalita a každodennost
  4. Mýtus čarodějnických procesů na severní Moravě
  5. Boblig kontra Lautner, dobro kontra zlo?
  6. Malé dějiny velkého světa (dobrodružný život prosté ženy)

 

HABSBURKOVÉ bez trůnu

habsburkove

Přednáší: prof. PhDr. Jan Županič, Ph.D.

Cyklus přednášek zachycuje osudy vybraných příslušníků habsburského rodu, kteří se dostali do střetu se zavedenými rodovými předpisy a často i dobovou morálkou. Všechny osobnosti, o kterých budeme hovořit, se dostaly z nejrůznějších, obvykle ryze osobních důvodů do konfliktu s císařem Františkem Josefem I., jehož důsledkem bylo vyloučení z habsburského rodu a nucený odchod z monarchie.

 

 

 

  1. Habsburský rod v „dlouhém 19. století“ 
  2. Arcivévoda Jan Nepomuk Salvátor (Jan Orth)
  3. Arcivévoda Leopold Ferdinand (Leopold Wölfling)
  4. Arcivévoda Ferdinand Karel (Ferdinand Burg)
  5. Arcivévodkyně Luisa (hraběnka Montignoso)
  6. Utajení Habsburkové

Cena zimního semestru (říjen – prosinec 2023) je 450,-Kč za celý cyklus 6-ti přednášek (v ceně jsou tištěné texty k jednotlivým přednáškám).

Michaela Baštecká , tutor VU3V

———————————————————————————————————————————————————————————–

VIDEO Aleše Polidora z předávání Pamětních listů za LS 2021/2022 + FOTO – Botanicus OSTRÁ , 21. července 2022

Letní semestr 2018 jsme zdárně ukončili výletem do Panenských Břežan. Fotografie z exkurze si můžete prohlédnout ZDE , odkaz na videozáznam je přímo TADY.
Slavnostní předání Osvědčení za letní semestr se konalo v Anežském klášteře v Praze – fotografie najdete ZDE a videozáznam najdete TADY.
Zimní semestr jsme zakončili výletem lodí po Vltavě a návštěvou Muzea Karlova mostu – videozáznam najdete TADY .
Letní semestr 2019 opět končil výletem – tentokrát do Lysé nad Labem – fotografie si můžete prohlédnou ZDE, videodokumentaci pana Polidora najdete TADY.
Zimní semestr 2019/2020 byl ukončen výletem do Prahy – komentované prohlídky sochařské výzdoby Karlova mostu a Lapidária NM – FOTOGRAFIE , VIDEO – opět velké díky za zpracování panu Polidorovi.
PROMOCE na ČZU v Praze – 15. 1. 2020: VIDEO , FOTO
PROMOCE na ČZU v Praze – 19. 1. 2023: FOTOVIDEO

 

 

Knihovna Eduarda Petišky ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze nabízí seniorům vysokoškolské zájmové studium formou Virtuální univerzity třetího věku (dále jen VU3V).

Vážení senioři,

chcete se i Vy stále vzdělávat a rozšiřovat si své vědomosti? V našem konzultačním středisku je možné studovat různá témata v malé skupince Vašich seniorských vrstevníků, kteří mají – podobně jako Vy – zájem o plnohodnotně strávený čas při získávání nových poznatků. Příjemné pro Vás může být i seznámení se s novými „spolužáky“, se kterými můžete sdílet i další aktivity volného času.

Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze obohatila nabídku výuky Univerzity třetího věku (U3V) o Virtuální U3V, která Vám dává možnost zájmového vysokoškolského studia přímo v místě Vašeho bydliště.

V Brandýse nad Labem je konzultačním střediskem pro VU3V Knihovna Eduarda Petišky.

OBECNÉ INFORMACE a PRŮBĚH STUDIA – Důležité, pozorně čtěte !!!   MOMENTÁLNĚ NEPŘIJÍMÁME NOVÉ STUDENTY – PLNĚ OBSAZENO !!!

—————————————————————————————————————————————————————————————————————–

 

Na webových stránkách www.e-senior.czu.cz můžete shlédnout ukázky videopřednášek a najít doplňující informace o studiu.

Jakékoliv další informace Vám ráda sdělí paní Michaela Baštecká v Knihovně E. Petišky. Tel:  326 907 150, e-mail: michaela.bastecka@knihovna.brandysnl.cz.