Zajímavé informace a odkazy

Škola naruby 

Společný program na podporu dětského čtenářství ŠKOLA NARUBY se zrodil v r. 2008 v Městské knihovně v Českém Těšíně. Děti si velice rády hrají na školu, a proto pro ně byly připraveny deníčky. Do nich musí rodiče, sourozenci, prarodiče nebo jiní dospělí zapisovat, co svému dítěti četli a jak dlouho. A dítě jim podepíše, že je to pravda. Čtení v rodině probíhá po celý rok. Do speciálních žákovských knížek – Deníčků pro děti a rodiče – děti zapisují, kdo četl a jak dlouho. Děti  čtení známkují, mohou napsat pochvalu a namalovat si obrázek k dané knížce. Čtyřikrát do roka pořádá knihovna pro držitele žákovských knížek i jejich rodiče třídní schůzky. Na těchto setkáních si děti prohlídnou nové knížky, dostanou tipy co si přečíst, zasoutěží si, pochlubí se krásnými obrázky inspirovanými přečtenými knížkami a taky sdělují dojmy z četby. Nejlepší čtenářské deníčky jsou vždy na konci roku odměněny. Hru na školu vzaly děti v Českém Těšíně naprosto vážně a aktivně se zapojily do této akce. To, že mohou známkovat své rodiče, babičky, dědečky nebo starší sourozence, kteří jim čtou, se jim opravdu zamlouvá…

Tento projekt podpoří Čtení pomáhá  http://www.ctenipomaha.cz/cs/Charity/skola-naruby.

V případě zájmu oslovte pracovnice Knihovny Eduarda Petišky, společně zajistíme další kroky

 

 

Ceny za literaturu pro děti a mládež SUK – čteme všichni 2019

Již 27. ročník Ceny za literaturu pro děti a mládež SUK – čteme všichni 2019 na podporu čtenářské gramotnosti vyhlašuje Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského. Cílem akce je ocenit hodnotná literární díla vydaná pro děti a mládež v roce 2019. V letošním roce se cena vyhlašuje ve třech kategoriích.

Cena dětí je udělována na základě ankety, v níž hlasují sami dětští čtenáři pro nejoblíbenější knihu českého i zahraničního autora a Cenu učitelů uděluje odborná porota knihám českých autorů. Pokud byste se rádi se svými dětskými čtenáři zapojili do hlasování, velmi bychom to uvítali. V příloze je vzor hlasovacího formuláře k vytištění, nebo lze hlasovat elektronicky na stránkách soutěže.

Novinkou v letošním roce je kategorie Počin školních knihoven, která si klade za cíl ocenit inspirativní projekty realizované školními knihovnami.

Hlasy dětí lze zasílat formou elektronického hlasování či poštou do 29. února 2020 a přihlásit počin školní knihovny lze do 31. 12. 2019.

Formuláře:

Počin školní knihovny

Hlasovací formulář

Plakát