PO STOPÁCH ČECHŮ VE SVĚTĚ - PhDr. Martin NEKOLA, Ph.D.

Termín události: -

Středa 17. DUBNA 2024 - 18:00 hodin -

Přednáška o těch, které by dějiny neměly opomíjet. Českoslovenští exulanti dokázali v nejrůznějších  koutech světa pozoruhodné věci. 

Víte, kdo po čtyři desetiletí držel rekord nejdéle sloužícího člena amerického Kongresu? Kdo otevřel první operu na Novém Zélandu? Kdo v Austrálii zakládal nejslavnější lyžařské letovisko? Kdo byl hlavním vojenským poradcem a přítelem etiopského císaře? Kdo v Peru koupil pozemek, pod nímž archeologové odhalili bájnou starověkou hrobku s tunami zlata? Byli to naši krajané, kteří v různých obdobích a za různých okolností byli nuceni opustit domov. Rozutekli se do celého světa a dokázali neuvěřitelné věci. Historik a politolog Martin Nekola se věnuje tématu krajanů a exilu mnoho let, v hloubi zahraničních archivů nalezl řadu pokladů a především se potkal s inspirativními lidmi, na které bychom měli být náležitě hrdí, přitom o jejich zajímavých osudech často vůbec netušíme.

Rezervace míst: tel.: 326 907 220,  e-mail: info@knihovna.brandysnl.cz

VSTUP VOLNÝ


 

PhDr. Martin Nekola

(*1982) vystudoval Politologii na Filozofické fakultě v Praze, věnuje se především období nacismu v Německu a zbytku světa, dějinám totalitních režimů a československému exilu po roce 1948. Mimoto působí také jako publicista, dopisovatel několika časopisů a asistent
ve Stálé komisi Senátu ČR pro krajany žijící v zahraničí.

NEKOLA-Po-stopach-Cechu-17-04-24-plakat-final