DNNT – dokumenty nedostupné na trhu

dnnt_plakat_na-sirku

Národní knihovna ČR zpřístupňuje prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK) díla nedostupná na trhu (DNNT).

Do 31. 1. 2021 jsou zpřístupněny všechny digitalizované dokumenty!

Služba je poskytována ZDARMA na základě licenční smlouvy Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S a je nabízena uživatelům prostřednictvím knihoven, které poskytují veřejné knihovnické a informační služby.

Vzdálený přístup do databáze DNNT mohou využít i registrovaní
čtenáři Knihovny Eduarda Petišky Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.

Vstup do Národní digitální knihovny – DNNT:

Co jsou to díla nedostupná na trhu?

Jedná se o dokumenty, které jsou dosud chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů), ale nejsou již dostupné na knižním trhu. Velká část z nich již byla českými knihovnami zdigitalizována a dosud byla přístupná jen v budově příslušné knihovny vlastnící daný dokument.
Nyní mají registrovaní čtenáři naší knihovny novou možnost zobrazit všechna tato díla vzdáleným
přístupem online přímo ze svého domácího počítače
. K dispozici pro online čtení jsou:

• plné texty digitalizovaných dokumentů(knihy, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 1989. S určitým časovým odstupem budou do NDK-DNNT zařazeny i dokumenty vydané až do roku 2007 (periodika do roku 2009)
  • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”.

NDK-DNNT nyní (2020) nabízí v režimu DNNT téměř 70 tisíc knih a periodik, ve veřejném režimu dalších více než 35 tisíc dokumentů.

dnnt_zámečky

Vstup do Národní digitální knihovny – DNNT:

V souladu se zákonem č. 121/2000 Sb. (autorský zákon) smí být některé dokumenty zobrazeny pouze v prostorách Národní knihovny. Odjinud z internetu jsou u těchto  dokumentů viditelné pouze popisné údaje (metadata).

Po vstupu do prostředí NDK-DNNT následujte pro přihlášení tyto postupné kroky:

navod_dnnt